Şevval Sam’dan rengarenk bir albüm Toprak Kokusu

467

“Toprak Kokusu” adını verdiği albümünde Şevval Sam Rumeli’den, Karadeniz’e, Orta Anadolu’dan, Ege’ye, Kafkaslara ve Kürdistan’a uzanan bir coğrafyanın ezgilerini seslendiriyor.

Bugüne kadar yaptığı albümlerinde tangolardan arabeske, Karadeniz türkülerinden Klasik Türk Müziğine kadar farklı tarzlarda albümler yapan Şevval Sam bu kez, yaşadığı toprakların bütün renklerini aynı albümde bir araya getiriyor.

Yeni projesini 2012 ve 2014’te gerçekleştirdiği “Toprak Kokusu” adını verdiği konserlerinden yola çıkarak hazırlayan Şevval Sam, 18 eserden oluşan albümüne aynı adı verdi. “Toprak Kokusu”  adını verdiği albümünde Sam Rumeli’den, Karadeniz’e, Orta Anadolu’dan, Ege’ye, Kafkaslara ve Kürdistan’a uzanan bir coğrafyanın ezgilerini seslendiriyor.

Kalan Müzik’te yayınlanan albümün özenle seçilen repertuvarında Çerkesçe, Çeçence, Kürtçe, Zazaca, Ermenice, Azerice parçalar yer alıyor. Bunlar sırasıyla Tanımadığım Ten, Yuh Yuh, Ben Denizde Bi Gemi, Diz Dize, Opa, Ocak Başında Kaldım, Kara Yerler, Entarisi Morumuş, Abalımın Cepkeni, O Yar Gelir, Muhabbet Bağına, Var Git Ölüm, Helin, Elqajiye, Bahçaneri Xod Gilli, Getme, Guşi’a Uered ve Noxçiyço.

Kültürel açıdan zengin bir coğrafyada yaşadığını vurgulayan Şevval Sam, albümün ilhamını da bu çeşitlilikten aldığını “Anadolu’da 40’tan fazla halk yaşamış, diller konuşulmuş. Hepsinin türküleri, aşkları, acıları birbirine karışmış. Bu albüm kendini bu topraklara ait hissedenlerin albümü” sözleriyle açıklıyor.

Yeni albümü için kalabalık bir ekiple çalışan Şevval Sam’ın önemli konukları var. Açılış parçası ‘Tanımadığım Ten’in bestecisi, söz yazarı Ahmet Aslan sesi ve gitarıyla da Şevval Sam’a eşlik ediyor.

Yaşar Kemal’in derlediği ‘O Yar Gelir’ türküsünde Arif Sağ sanatçıya bağlama, bas, perküsyon ve askı davuluyla katılıyor.

Konserlerde tüm seyircilerin hep bir ağızdan söylemeyi çok sevdiği Aşık Mahzuni Şerif’in efsane türküsü “Yuh Yuh”un vokallerinde İsmail Hakkı Demircioğlu ve Vedat Yıldırım bulunuyor.

 KÜLTÜR SERVİSİ
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

SIMILAR ARTICLES