Savaşın yıkıcılığına bir bakış

78

5. Manchester Kürt Film Festivali’nde görücüye çıkan “Babamın Fotoğrafı” filminin çekimleri nisan ayında tamamlandı.

Manchester’da çekimleri yapılan filmin dili ise İngilizce. “Babamın Fotoğrafı”, genç bir çocuğun babasının ölümünü beklenmedik bir şekilde keşfini anlatan kısa metrajlı bir film.  Film, Irak savaşının arka planına karşı, gerçekliğin etkisiyle çocukluktan yetişkinliğe ani bir geçiş ritüelini içeriyor. Yönetmen Alan Amin, “Babamın Fotoğrafı”nı, “Farklı görüşlerle savaş gerçekliği ve duygusal bağları yansıtan bir konsepte sahip bir film” şeklinde tanımlıyor. Savaşın toplum üzerindeki yıkıcı etkisini filme yansıtan Amin, devamla şu konulara dikkat çekiyor: “Ben bu filmi, savaşın tüm aileleri ve tüm toplumu nasıl etkilediğini gözler önüne serebilmek için yaptım. Savaş, toplumu paramparça ediyor. Yaşamda bütün ilişkiler içerisinde en güçlü olan aile bağları, yeni neslin geleceğini etkileyerek çözüyor.”

Sırada  film ve belgesel var

Alan Amin, filmi yapma konusunda finansal sorunlar yaşadığını belirtiyor. Ardından filmi, kendi imkanları ile yapmaya karar veriyor ve başarıyor. Gazetemiz aracılığıyla film ekibine azimli çalışmaları için teşekkür eden Amin’in, bir belgesel, bir de film projesi var. ‘Bacaklarımı Bulmak’ isimli uzun metrajlı belgeselde, 16 Mart 1988 tarihinde gerçekleştirilen Halepçe katliamında, her iki bacağını kaybetmiş, güçlü bir paralimpik sporcu olan Shaho Qadir’e çeviriyor kamerayı. Belgesel, henüz post-prodüksiyon aşamasında. Amin, ‘Gecede Yolculuk’ isimli ilk uzun metrajli film çalışmasının prodüksiyon öncesi yapımına da, 2012 yılında başlayacak.

Tiyatrodan sinemaya

1986 yılından bu yana güçlü bir tiyatro geçmişi olan Federe Kürdistan yurttaşı Alan Amin, “Gökyüzünde Bir Köy” isimli tiyatro oyununun ardından 2004 yılında, film alanına yönelmeye karar verir. İki yıllık sinema eğitimi ardından, 2006 yılında Manchester’da Kürt Yaratıcı Film Merkezi’ni kurar. Şu ana kadar 13 kısa film, 2 uzun metrajlı belgesele imza attı.

Suna KÖSE / LONDRA
ÖZGÜR GÜNDEM GAZETESİ

SIMILAR ARTICLES