Paris’te İnsanlık Şenliği

84

Paris’te yapılan İnsanlık Şenliği’nde, üç gün boyunca konser, kitap tanıtımları, tiyatro, sergi gibi çok sayıda etkinlik yapıldı.  Fransız Komünist Partisi tarafından her yıl Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen geleneksel İnsanlık Şenliği (Fete de l’Humanité“, 16-17-18 Eylül tarihlerinde Başkent Paris’teki La Courneuve Parkı’nda gerçekleştirildi. Bu yılki şenliğin gündeminde, 2012 yılında gerçekleşecek olan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve „Arap Baharı“ idi. 
Şenlik, 7 Eylül 1930’dan beri her yıl Fransa’daki Humanite gazetesi tarafından düzenleniyor. 81. Şenlik boyunca konser, kitap, tiyatro gibi sanat dallarında çeşitli etkinlikler yapıldı; sanat sergilerin yanısıra değişik çadırlarda yüzlerce farklı konuda tartışma yürütülecek. Şenliğin startı 16 Eylül Cuma günü öğleden sonra Komünist Parti milletvekilleri ve yöneticisi olan Marie-George Buffet, Pierre Laurent, Jean-Luc Mélenchon, Christian Piquet  ve Martine Bilardo tarafından Sol Cephesi standı önünde verildi. Açılış konuşmasını yapan Sol Parti Başkanı ve Komünist Parti Genel Sekreteri Pierre Laurent, 2012 seçimleri ve krize değindi. Laurent, „Krizin çözümünü başkasından beklemeyin. Krizin çözümünü öncelikle kendinizden başlatın. Kurtarıcı dışarıdan gelmeyecek, kurtarıcı kendiniz olacaksınız. 2012 seçimleri için hazırladığımız programı destekleyerek bunun başlangıcını yapabilirsiniz. Hükümetin icraatlarını durdurmak sizin elinizde.“ Ardından konuşan Marie-George Buffet, Sarkozy’yi eleştirerek, „Bu Sarkozy döneminde son festivalidir“ dedi.
Panel ve seminerlerin ana konusu, yine seçimler ve solda birlikti. 2012 yılı seçimlerinde solun gerçek bir alternatif olabilmesi için son yıllarda uygulanan liberal programlarla halkın kaybettiklerinin anlatılması gerekliliği tartışıldı. Diğer tartışmaların ana gündeminde ise, işsizlik, düşük ücretler, çevre sorunu, sendikal hareket vb. konularda üç gün boyunca çok sayıda seminer gerçekleştirildi.

Konserlere yoğun ilgi
Festivalin en çok ilgi gören bölümleriyse yine konserler oldu. Joen Baez, Gaetan Roussel, Bernard Lavilliers, Yannick Noah gibi çok sayıda ünlü ismin ve Fransız şarkıcıların da sahne aldığı konserler gençlerin ilgi noktasıydı. Her ulustan muhalifin kendi stantlarıyla ifadesini bulduğu İnsanlık Şenliği’nde, eski jenarasyonlar panel ve sempozyumları izlerken, genç kuşakların ilgi noktası konserler ve eğlence oldu. Diğer bir ilgi çekici nokta ise, Şenlik’te bulunan Komünist Parti’nin yüzlerce standında genç yüzlerin parmakla sayılacak kadar az olmasıydı.
Kürtler de, İnsanlık Şenliği’nin konuklarıydılar. Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin açmış olduğu stanta Kürdistan’daki son gelişmeler hakkında bilgilendirme yapıldı. Stant önünde çekilen halaylar, müzik dinletileriyle Kürdistanlılar da renkleri ve kültürleriyle İnsanlık Şenliği’nde yer aldılar. 

SELMA AKKAYA
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

 

SIMILAR ARTICLES