Nazmi Kırık

127

1976’da Diyarbakır’da doğdu. Eğitimi sırasında Mezopotamya Kültür Merkezi Diyarbakır şubesi’nde tiyatro ve dans çalışmalarına başladı. Bu süre içerisinde pek çok oyunda yer aldı.
1996’dan itibaren tiyatro ve dans çalışmalarına Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde Istanbul’da devam etti.

2003 yılında bir grup arkadaşıyla Seyr-i Mesel Sanat Atölyesi’nin kuruluşunda yer aldı. 1999’da rol aldığı“Güneşe Yolculuk” filmiyle sinema kariyeri başladı. Güneşe Yolculuk filmi aynı yıl Berlin Film Festivali’nden “Blue Angel” ve “Peace” ödülleriyle döndü. 2003’te Yüksel Yavuz’un yönettiği “Küçük Özgürlük” filmiyle Cannes Film Festivali Yönetmenler Bölümü’nde izleyicinin karşısına çıktı.
2005’te Huner Saleem’in yönettiği “Kilometer Zero” filmiyle Cannes Film Festivali resmi yarısma bölümünde en iyi erkek oyuncu adayı olarak yarıştı.
2006’da çektiği kısa metrajli filmı “Kimlik”, Antalya Film Festivali’nde yarıştı. Nazmi Kırık çalışmalarına Türkiye ve Almanya’da devam ediyor..

Oynadığı Filimler
1.Güneşe Yolculuk
2.Sıfır Kilometre
3.Fotoğraf
4.Beynelmilel
5.Organize Işler
6.Küçük Özgürlük
7.Tef (Dol)

Kısa Film

Yönetmen – Nazmi KIRIK
Senaryo – Nazmi KIRIK

Recep 16 yaşında Diyarbakırlı bir gençtir. Recep ve arkadaşı Murat cüzdan çalarak geçinirler. Babasının cezaevinden çıkacağı gün Recep trende bir cüzdan çalar. Bu son iş nedeniyle Recep’i büyük bir sürpriz beklemektedir…

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Kısa Film Dalı, Yarışma Filmi. 2006

Oyunlar

Yüreğimdeki Yara (Brina Dile Min) Diyarbakır
Teneke General (Generale Teneke) Istanbul
Günaydın (Rojbaş) Istanbul
Elegez Rüzgarı (Baye Elegeze) Istanbul
Deliler Cumhuriyeti-Sermola (Komara Dinan-Sermola) Istanbul
Sancı (Ta) Istanbul
şamata (Qal u Qir) Istanbul

SIMILAR ARTICLES

460

2247