Navdar ‘Delîla’ ile geliyor

271

Navdar, ilk albümü ‘Delîla’ ile müzikseverlere merhaba dedi. Mir Müzik etiketiyle çıkan albüm, 19. Kürt Kültür Festivali’nde standlarda yerini alacak.
Mir Müzik, 3 Eylül’de yapılacak olan Kürt Kültür Festivali’nde birçok yeni sesi, dinleyicileri ile buluşturacak. Bunlardan biri de Navdar. Navdar’ın ilk albümü ‘Delîla’, festivalde kurulacak olan Mir Müzik standlarında olacak.
Dep’in (Karakoçan) Okçular köyünde doğan sanatçı Navdar, Kürt Kültür Festivali’nde piyasaya çıkacak olan ilk albümü Delîla’nın heyecanını yaşıyor. Yaşamını Düsseldorf kentinde taksicilik yaparak sürdüren Navdar, henüz çocuk yaşlarında başladı müziğe. Mültecilik yaşamında da müzik çalışmalarını sürdürdü. Her yerde yöresinin şarkılarını seslendirdi. Düsseldorf kentinde koro çalışması yürüttü. Her yıl Almanya’da düzenlenen Mîhrîcan etkinliği ile müzik alanında biraz daha cesaretli adımlar attı. Müzik ile birlikte Kürt halkının demokratik mücadelesine katkı sundu.
TEV-ÇAND üyesi olan Navdar, aynı zamanda Düsseldorf Medya Kültür Merkezi Kültür Komisyonu’nda yer alıyor ve koro çalışmasını sürdürüyor. Navdar ile yeni çıkacak albümü ve müzik yaşamı üzerine konuştuk.

Müziğe olan ilgin nasıl başladı?

Ülkedeyken daha küçük yaşlarda akrabalarımın müzik enstrümanları çalması beni heveslendirdi. Yaşantımın köyde geçen kısmında, dağ bayır yöredeki şarkıları söylerdik. O günden başladı ve Mîhrîcan müzik yarışmalarına katılıncaya dek sürdü. Müzik yolculuğum, 11 yıldır sürüyor.

İş yaşamı ve diğer çalışmalar içinde zor olmuyor mu?
Evet bazen zorlandığım oluyor, ama müzik zaten yaşantımın bir parçası haline gelmiş. Düsseldorf Medya Kültür Merkezi’nde haftada bir koro çalışmamız var. Ayrıca kültür merkezimizde düzenlenen hemen hemen bütün etkinliklerde sahne alıyorum. Bunun dışında her gün en az üç-dört saat sazımı elimden bırakmıyor, türküler söylüyorum. Hiç durmadan uzun vadeli ve kalıcı olmak için bu yola adım attık, yürüyoruz.

Yakında çıkacak olan albümünüzün çıkış sürecini biraz anlatır mısın?
Bir iki yıl önce bir tane demo CD yapıp Roj Tv’ye göndermiştim. Ama bir albümüm olmadan gecelere, etkinliklere çıkmak kolay değildi. Ama müziğe olan tutkum, isteğim ve pratik çalışmalarım beni albüm yapma konusunda giderek kararlı hale getirdi. O tutku ve isteğimle bağlama çalmayı öğrendim. Sanatçı dostlarımın da, bir albüm yapmam konusunda beni cesaretlendirdi. Böylece ilk albümüm Delîla ortaya çıktı. Albüm, üç senelik bir çalışmanın sonucu.
Albümdeki şarkılarınızdan söz edelim biraz da…

Albümde, daha çok Kürt müziğinde iz bırakan büyük ustalar Aram Dîkran, M. Arif Cizrawî, Mirade Kine gibi sanatçıların eserlerini okudum. Albümümde toplam 11 şarkı var. Bu parçalardan iki tanesi de benimle birlikte koro çalışmasında yer alan Mihemed Zana arkadaşa ait. Albüme koyacağım şarkıları seçerken de, değerli sanatçı Memo Gül’ün düşüncelerinden yararlandım. Ancak albüme adını veren ‘Delîla’ şarkısı, benim için çok önemli. Delîla ve arkadaşları bir çatışmada şehit düştükten sonra, arkadaşımız, bu şiiri onlar için kaleme alıyor. Delîla şarkısı, yürek yakan o billur sesli Delîla için bestelendi. Bende bu albümü, Delîla şahsında tüm şehit sanatçılara adıyorum. Onun dışında albümümde yer alan diğer şarkılar ise şunlar; Anê Can, Delal Qurban, Lo lo Dilo, Deşta Baniyê, Heval Delîla, Melê, Esmerxan, He Gulê  He Gulê, Nînayê, Car Caran, Welatê Zêrîne.


Müzik tarzın hakkında ne söyleyebilirsin?
 Kürt sanatçısının hayat felsefesi, Kürt halkının değerlerine bağlılık olmalı. Gerçek bir yurtsever sanatçı, bugün Kürtlük değerlerini sanat adı altında asimile etmemeli, ticarileştirmemeli; piyasa sanatçılarına yem etmeyecek bir duruş sergilemeli. Bu süreçte Kürt sanatçının yapması gereken, halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesine sanat cephesinden katkı sunmaktır. Çok zengin bir müzik kültürümüz var. Bu kültür, günümüzün varoluş mücadelesiyle birleştirilirse, güzel eserler ortaya çıkabilir.
Koma Berxwedan ve orada yer alan Serhad, Mizgîn ve diğer sanatçı arkadaşların üzerimde etkisi büyük. Ama benim müziğimde daha çok Dep (Karakoçan) yöresinin havası, tadı var.

Albümden beklentin ne?
İlk hedefim albümün hak ettiği çıkışı yakalamasıdır. Çünkü albümümde gerçekten yürekten vuran parçalar var. Bir de klip, etkinlik, Tv vb. araçların önemini de unutmamak lazım. Zaten bu işin estetiki yönü, insanı ömür boyu yeni arayışlara itiyor; bu da müzik için en büyük avantajdır.

Son olarak, müzik sizin için ne ifade ediyor?
Stresin ve yalnızlığın dermanıdır, müzik. İnsana ruh veriyor. Ben de müzik yaparak huzur buluyorum. Müzik aynı zamanda dil ve kültürel varlığı korumanın da bir aracıdır. Bu anlamda biz de epey emek verdik. Bu anlamda bence hiçkimse sanatı önemsememezlik etmemeli. Yeni sesleri engelleyen, çıkış yapmasının önünde zorluklar yaratan sisteme karşı canla başla bu konuda çalışmalarını sürdüren, sanatçıya, sanata gerçek anlamda değer imkan ve değer veren kurumlar da var. Bu kurumların arasında yer alan  Roj Tv, MMC, Yeni Özgür Politika ve Mir Müzik’e buradan teşekkür ediyorum. Ayrıca aranjörüm Memo Gül, tonmaister Hüseyin Çiftçi ve fotoğrafçım Cem Köroğlu’na bana verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

 MURAT ALPAVUT
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

SIMILAR ARTICLES