Londra’da Kürt Film Festivali

138

Londra 7. Kürt Film Festivali ve 3. Yılmaz Güney Kısa Film Yarışması, 17-24 Kasım tarihlerinde yapılıyor. Festival, Ekim ayında faaliyete geçecek olan Hackney’deki Picture House’da gerçekleştirilecek. 

Festivale ilişkin açıklama yapan Organizasyon Komitesi, 3. Yılmaz Güney Kısa Film Yarışması ön seçmeleri için son başvuru tarihini 25 Eylül olarak belirledi. Festival programına Kürt ve Kürt olmayan yönetmenlerin Kürtler ve Kürt sorunu konulu çalışmaları dahil edilecek. Seçmeler aşaması için İngilizce altyazılı olan uzun metrajlı film, animasyon, belgesel ve kısa filmler kabul ediliyor. Çeşitli formatlarda olan çalışmalar da (Dijital, 3D, Satellite, 35mm, HD, Mini DV, DVD vb.) kabul edilecek.
Festivale katılmak isteyenler, eserlerini DVD tercih olmakla birlikte DV CAM veye Mini DV olarak da gönderebilir. Bir kişi, en fazla iki eseriyle katılabilir; eserlerin 30 dakikayı geçmemesi gerekiyor. 2010-2011 yapımı, yine daha önce başka yarışmalara katılmış eserler de kabul ediliyor. Gönderilecek eserlerine üzerine açık bir şekilde eserin ve yönetmenin adı, format ve uzunluğu yazılması gerekiyor.
Bütün başvuru postalama ücretleri, yapımcı ve yönetmenlerin sorumluluğunda. Ön izleme kopyaları yönetmenlere, yapımcılara ve dağıtım şirketlerine geri gönderilmeyecek. Bütün kopyalar, Londra Kürt Film Festivali’nin arşivinde tutulacak.
Seçmeler sonrasında toplam 20 kısa film yarışmaya kabul edilecek. Yarışma sonucunda birinci, ikinci ve üçüncülere ödüller verilecek. İlk üçe giren eserler, Londra 7. Kürt Film Festivali’nden iki hafta önce açıklanacak.

Form ve iletişim bilgileri için www.lkff.co.uk adresine başvurulabilir.

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA