Kürtler için sinema belgedir

271

Geçen yıl ilk defa düzenlenen Filmamed Belgesel Film Festivali’nin ikincisi, 20-26 Mayıs tarihleri arasında Amedli (Diyarbakır) sinemaseverlerle buluşacak. Bu yıl festivale yoğun ilgi olduğundan başvuru süresinin 27 Nisan tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Festivalde birçok belgesel, atölye ve seminerlerin gerçekleştireceği açıklandı. Çok dilliliği esas alan festivalde, tüm filmlerin Kürtçe alt yazılı gösterimleri yapılacağı da ifade edildi. 2. Filmamed Belgesel Film Festivali Direktörü İlham Bakır, belgesel sinemacılığın Kürtler ve Kürt sinemacılar için önemli bir alan olduğunu söyledi. Belgesel sinemanın Kürtler bakımından sanatsal bir etkinlik olmasının ötesinde, bir belge niteliği taşıdığı için önemli olduğunu dile getiren Bakır, “Bu anlamda belgesel sinemanın üretilmesini istiyoruz. Mezopotamya’da tarihleri, kültürleri yok olmak üzere olan Asuriler, Ermeniler, Êzidîler, Hıristiyanlar, Aleviler, kadın kimliğinden dolayı ötekileştirilmiş bütün kimlikler için belgesel sinema çekerek, farkındalık, duyarlılık yaratmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Halil Dağ Kamera ödülü verilecek

Festivalde; belgesel film, atölyeler ve seminerlerin de gerçekleşeceğini aktaran Bakır, festivalin programı hakkında şunları belirtti: “Belgesel film yarışmasına 10 ile 15 film finalist olarak kalacak. Yarışmada 5 ödül verilecek. En iyi belgesel film, Jüri özel ve Halk jürisi ödülü var. Biz Amed halkının da bu festivallerin bir bileşeni olmasını istiyoruz. Ayrıca Cegerxwîn Sanat ödülü ile Halil Dağ Kamera ödülünü vereceğiz.” Festival’de bu yıl proje destekleme ödülünün de olacağını kaydeden Bakır, projesi hazır olan ancak imkansızlıklar nedeniyle çekemeyen sinemacıların bu bölüme başvurabileceğini ifade etti. Destekleyecekleri film projelerinin konularının öncelikli olarak Mezopotamya tarihi ve kültürel değerlerin ortaya çıkması olduğunu ifade eden Bakır, “Biz ayrıca bu belgesellerin Mezopotamya’da çekilmesine ve bu topraklarda kullanılan dillerden biri olmasına özen gösteriyoruz. Egemen dillerin dışında kalan dillerin kendini var edebilmesi için böyle bir koşul koyduk” dedi.

Federal Kürdistan’tan ilgi büyük

Bu yıl yarışma bölümüne yoğun ilgi olduğunu bu sebeple başvuru süresini 27 Nisan’a uzattıklarını dile getiren Bakır, özelikle Federal Kürdistan Bölgesi’nden çok yoğun bir başvurunun olduğunu söyledi. Festivali bölgede bir belgesel sinema okuluna dönüştürmeyi hedeflediklerini anlatan Bakır, “Çünkü böyle bir ihtiyaç var Türkiye’de. Türkiye’de genel festival mantığı, çekilmiş filmleri birbiriyle yarıştırmak. Biz yarıştırma kültüründen ziyade, belgesel film çekim süreçlerini demokratikleştirmeyi ve bunların paylaşımının da demokratikleşmesi sürecini geliştirmek istiyoruz” dedi. Bakır, 3 belgesel film yönetmeni tarafından 5 günlük teorik belgesel film atölyesi ile birlikte birçok seminer de düzenleyeceklerini açıkladı.