İşçi Filmleri Festivali Amed’de

83

Türkiye’nin geleneksel film festivalleri arasında emek cephesinden gelerek yerini alan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin yedincisi için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 1 – 7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Amed’de (Diyarbakır) eşzamanlı olarak başlayacak olan festival, daha sonra diğer kentlerde bütün bir yıla yayılarak devam edecek. Festival bu yıl, Türkiye halkının hak ve özgürlüklerine iktidar tarafından yapılan saldırılara cevapla, “Özgürlük emek ister” temasıyla gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve Türkiye’de işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), SES (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından organize ediliyor.

Açılış filmi ‘Yağmuru Bile’

Belgesel ve kurmaca, yerli ve yabancı 50 filmi programına alan festivalin bu yıl yurtdışından sürpriz konukları olacağı kaydedildi. Ken Loach filmlerinin senaristi Paul Laverty, festivalin konuğu olarak İstanbul’a geliyor. 1 Mayıs günü festival pankartı ile 1 Mayıs mitinginde yürüyecek olan Paul Laverty’in 2 Mayıs günü açılış gecesine katılacağı belirtildi. Festivalin açılış filmi, Icıar Bol’un yönetmenliğini yaptığı “Yağmuru Bile” olarak belirlendi. Laverty’in 3 Mayıs günü ise Saat 18:30 Salt Beyoğlu’nda İşçi Filmi üzerine söyleşiye katılacağı açıklandı.

Gösterim salonları artırıldı

Festivalde tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz. Festival kapsamında bu yıl gösterim salonlarının sayısının artırıldığı da ifade edildi.

Gösterimler; İstanbul’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi, SALT Beyoğlu, Bağlam Yayınları Sinema Salonu, İstanbul Halkevi, Barış Manço Kültür Merkezi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi’nde; Ankara’da Alman Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kızılay Büyülü Fener Sineması’ında; İzmir’de İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsmet İnönü Kültür Merkezi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Ege Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Batıya sıkıştırmadık

Festivalin bu yıl ilgi çeken en önemli yanı festival programını Bölge’ye taşırması oldu. Festivalin yapılacağı iller arasına Amed’de eklendi. Festival komitesinden yapılan açıklamada “Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin sadece batıya sıkışmış bir festival olmaktan çıkarmak ve en önemlisi bu kadar zengin kültürlere ve mücadeleye ev sahipliği yapan bir şehir olan Diyarbakır’ın zenginliğini de katmak istediğimiz için diğer illerle birlikte bu yıl mücadelemizi ve sahnemizi 2 Mayıs’ta hep birlikte açıyoruz” denildi. Amed’deki etkinlikler; Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi Sinema Salonu, Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek. Programa eklenecek salonlar önümüzdeki günlerde açıklanacak. Ayrıca her yıl olduğu gibi yoksul mahallelerde de gösterimler yapılacak.

SIMILAR ARTICLES