Cizîr’de kültür sanat günleri

336
9. Cizre Kültür ve Sanat Günleri Festivali 14 – 17 Mayıs tarihleri arasında başlıyor. Cizîr Belediyesi tarafından organize edilen festival için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Festival Kürt Dil Bayramı nedeniyle bu yıl 14 Mayıs’ta “Özgür dil ve özgür kültürle, özgür yaşamı inşa ediyoruz” sloganıyla gerçekleştiriliyor. Zengin bir içeriğe sahip olan festival programında; dil, kültür, sanat, ekoloji, eğitim ve siyaset konulu paneller, tiyatro gösterimleri, yöresel oyunlar, fotoğraf sergisi, dengbêj divanları, yöresel kıyafet defilesi ve konserler yer alıyor.

Festivale ilişkin bilgi veren Cizîr Belediyesi Eşbaşkanı Kadir Kunur, Cizîr’nin Kürt dili ve kültürü açısından taşıdığı öneme dikkat çekerek, “Melayê Cizîrî’den Ehmedê Xanîlere, Celadet Elî Bedirxanlara ve onun torunlarından bu günlere kadar Cizîr Kürt dil ve kültürünün kaynağıdır. Bizler de Cizîr Belediyesi olarak onların başlattığı bu onurlu mücadeleyi sahiplenmek ve onların yolunda yürümek için böylesine önemli bir festivali organize ediyoruz” dedi. Kunur, 4 gün sürecek olan festivale, Avrupa, Rojava, Başur ve Rusya’dan konukların katılacağını ifade etti.

Festival programı

Sanatın birçok dalında etkinliklerin olacağı festival yürüyüş ile start alacak. İlk gün Wan Eğitim-Sen’in “Mala Êxtêyaran” adlı oyunu sahne alacak. İlk gün Koroya Ş. Welat Botan – Koma Nergizên Botan – Berfin Mamedova – Marsis – Rodi – Şitlên Azadi katıldığı konserle sona erecek. İkinci günde panel, ‘Tiyatro Hezex’ köy etkinliği ile akşam konseri olacak. Üçüncü gün ise panel, çocuklar için animasyon etkinlikleri ve  Karadeniz’den Botan’a Kadın Ezgileri kapsamında Ayfer Düzdaş – Ayşenur Kolivar – Kurde – Behiye – Hediye şarkılarını seslendirecek. Son gün etkinlikleri şiir dinletisi, Şanoya Yekta Hevi’nin oyunu ile Mitanni Kadın Korosu – Mesut Gever – Bajar – Evin – Zele Mele – Demhat Botan – Lawje’nin sahne alacağı kapanış konseri ile son buluyor.