Adım adım ‘Devrimci sinema’ya

122

Mezopotamya Sinema Kolektifi’nde 6 aylık eğitimini tamamlayan öğrenciler, mezuniyetlerini kısa film ile tamamladılar. Kolektif, ana akım sinema sektörüne inat ‘öteki’nin sesi olmayı hedefliyor.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde çalışma yürüten Mezopotamya Sinema Kolektifi (MKS) Sinema atölyesi’ne katılan öğrenciler, kendi yazıp yönettikleri bir kısa film çekti. Sinema eğitim atölyesi, belgesel eğitimleri veren, ulusal ve uluslararası birçok festivale katılan MSK, şimdi de atölye çalışmalarına katılan öğrencilerin hazırladıkları projeler ile alternatif sinemada bir adım daha ileriye gitmeyi amaçlıyor. MSK’de 6 ay süren sinema atölyesine katılan öğrenciler, „Karanlığı Beklerken“ isimli kısa film çalışması hazırladı.

Öğrenciler yazıp yönetti
Öğrencilerin yazıp yönettiği „Karanlığı Beklerken“, 16 dakikadan oluşuyor. Filmin konusu ise, İstanbul’a göç eden bir Kürt aile içinde teknolojinin etkisi ile kaybolan iletişim. Kültürel değerlerinden kopan aile bireylerinin, bir gün yaşanan elektrik kesintisinin ardından yeniden değerlerine sarılmalarını konu alıyor. Elektriğin kesilmesi ile Mendo isimli çocuğun, ninesinin anlattığı Kürtçe masaldan duyduğu mutluluğa da yer veriyor. Diyalogları Kürtçe olan kısa filmin senaryosunu, 6 aylık sinema atölyesine katılan öğrenciler yazdı. Atölye öğrencilerin yönettiği filmin çekimleri ise 3 gün sürdü. Çekimler esnasında MSK’den yönetmen Kazım Öz de danışmanlık yaptı.

Kürt toprağında malzeme çok
Aynı zamanda öğretmen olan filmin set amiri Mehmet Emingöl, kendileri gibi sinemaya ilgi duyan ve alternatif sinema yapmak isteyenlerin tutunabileceği bir kurum olarak nitelendirdiği atölyeyi, internet üzerinden öğrenip başvurduğunu dile getirdi. Emingöl, Kürt coğrafyasında müthiş bir malzemenin, materyalin bulunduğunu vurguladı.

Kolektif üretim heyecanı
Işık asistanı Hatip Kabak ise, herkesin bir şekilde sinema ile içli dışlı olduğunu ifade ederek, sinemada var olan dramatik anlatı dışında başka anlatım türlerinin de olduğunu gördüklerini, bu çeşitliliğin, zenginliğin başka yerlerde yeterince verilmediğini söyledi.
Kamera Asistanı Sema Gül, “Bu bizim ilk çalışmamız. Kolektif bir üretim ortaya çıkarma heyecan verici“ dedi. Filmde „Nine“ rolünü oynayan Bedia Yıldız da, oruçlu olmasından dolayı zorluk yaşasa da çekimlerin güzel geçtiğini söyledi.
Sanat Yönetmeni ve oyuncu Yunus Keleş ise, atölye sürecinde sürekli bir alışveriş ve devinim olduğunu belirterek atölyenin bitmesiyle teoride öğrenmiş olduklarını, burada pratiğe dönüştürdüklerini kaydetti. Keleş, atölyenin bir sinema okulu, akademisi olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

Hedefimiz devrimci sinema
Atölyede ders veren, aynı zamanda proje danışmanlığını yapan yönetmen Kazım Öz, alternatif bir sanat anlayışını esas aldıklarını söyledi. „Devrimci sinemanın, Kürt sinemasının ve bağımsız sinemanın oluşabilmesi için en başta bu atölyelerde kadro hedefimiz söz konusu“ diyen Öz, eğitimde de buna yönelik müfredat uyguladıklarını dile getirdi. Öz, „Devrimci sinema“ oluşumunu hedeflediklerini kaydetti.

MKM/SK Atölye Koordinatörü Fırat Yavuz da, öğrencilerin çektiği kısa filmi, eğitim mezuniyet çalışması olarak nitelendirdi.

 20 yıllık sinema serüveni
MKM bünyesindeki Mezopotamya Sinema Kolektifi, 20 yıl önce „Asimilasyon ve kültürel soykırıma karşı, alternatif-devrimci sanat“ sloganıyla yola çıktı. 1995 yılında başlatılan sinema çalışmaları sonucunda kurulan, düşünsel ve sinematografik dil arayışları olan, özgürlükçü bir sinema anlayışı ile hareket etmeyi esas aldı. Alternatif sinemanın üretim, yapım ve dağıtım yöntemleri üzerine yoğunlaşan Kolektif, „Güneşe Yolculuk, Ax, Fotoğraf, Dur, Pervane, Damlar, Bahoz, Nohutlu Pilav ve Sewaxan“ gibi film ve belgeseller ile sinema dünyasında tanındı.

DİHA/İSTANBUL